game-city.pun.pl

Forum dla pro graczy.

Ogłoszenie

ZAPRASZAM DO REJESTRACJI I POMOCY PRZY FORUM WSZYSCY ZAREJESTROWANI BEDOM ADMINAMI I GLOWNYMI MODERATORAMI

#1 2009-08-26 07:31:26

Administrator

Administrator

Zarejestrowany: 2009-08-25
Posty: 63
Punktów :   

Trainz Simulator 2009: World Builder Edition

Producent: Auran
Wydawca: Auran Games
Dystrybutor: CD Projekt
Premiera Świat:    15 grudnia 2008
Premiera Polska: 26 czerwca 2009
Strona Domowa: http://www.ts2009.com/index.php
Gatunek: Symulacja

Plusy    :
+ tryb symulacji.
+ edytor.
+ rozbudowane community.
+ dla maniaków kolei - jazda pociągiem.


Minusy:
- grafika.
- chaos, chaos i jeszcze raz chaos.
- "profesjonalna" polska wersja językowa.
- system kolizji, a raczej jego brak.
- cena.


Będąc małym chłopcem marzyłem o kolejce, którą mógłbym rozłożyć na powierzchni całego domu, bawiąc się przy tym niemiłosiernie. Niestety rodzice byli nieugięci – wszystkie prośby oraz jęczenia poszły na marne, a w moim pokoju wylądował zaledwie mały pociąg z kilkoma częściami do połączenia. Cóż, zabawa po pewnym czasie się znudziła, a sprzęt dość szybko przykryła pokaźna warstwa kurzu. Po kilkunastu latach przyszło mi powrócić do dzieciństwa i zasiąść za sterami wirtualnego pociągu – niestety nie było to przyjemne doświadczenie.

Już na wstępie po części nakreśliłem, jakie jest moje nastawienie do recenzowanego Trainz Simulator 2009. Warto napomknąć, iż totalni maniacy żelaznych bestii moją opinię mogą z powodzeniem wsadzić na regał z baśniami, gdyż ich zamiłowanie przyćmi wszelkie wady produkcji. Tych niestety jest dość sporo, dlatego lwią część tekstu okupować będą skargi na różnorakie „bugi” oraz niedoróbki.

[img]http://www.miastogier.pl/baza/Encyklopedia/gry/TrainzSimulator2009WorldBuilderEdition_PC/Recenzja
/th_rec_1.jpg[/img]

Trainz Simulator 2009 to kontynuacja słynnej serii, która gości na naszym rynku już od dłuższego czasu. Najnowsza część poza wcieleniem się w rolę maszynisty, pozwala także spróbować swoich sił w zarządzaniu ruchem, czy też po prostu w projektowaniu nowych mapek. Trzeba przyznać, iż początkowy rozmach produkcji potrafi onieśmielić, a wizja obcowania z grą wydaje się być wspaniałą przygodą przypominającą dawne lata dzieciństwa. Uczucie szybko okazuje się złudne, a każda kolejna minuta coraz bardziej utwierdzana nas w przekonaniu o źle zainwestowanych stu złotych.

Zwalczając odruchy wymiotne zabrałem się do przetrzebiania tytułu w poszukiwaniu błędów. Co jak co, ale kiepskie pierwsze wrażenie nie nastraja optymistycznie do całości, stąd moja złośliwość. Chaos ogarniający dosłownie każdy element gry jest zauważalny już podczas błądzenia po menu głównym. Dostępne scenariusze są porozrzucane w sposób, który z powodzeniem zawstydziłby samego Augiasza. Jeżeli jesteśmy początkującymi, a Trainz Simulator 2009 jest naszą pierwszą produkcją tego typu, piekło zaserwowane przez studio Auran będzie jeszcze gorętsze. Samouczki poukrywane są pod różnymi zakładkami, dodatkowo sprytnie przemieszane. Wszystko po to, aby gracz już od samego początku miał zajęcie – znajdź część pierwszą, a nagroda będzie wielka! Sam nie wiem, czy producent decydując się na tego typu zagranie chciał wykpić komputerową brać, czy może o wszystkim przesądził brak zapału. Jedno jest pewne – wynika z tego niezwykła nieudolność, już na wstępie zniechęcająca do dalszego grania.

http://www.miastogier.pl/baza/Encyklopedia/gry/TrainzSimulator2009WorldBuilderEdition_PC/Recenzja/th_rec_2.jpg

Oczywiście reszta scenariuszy jest równie zawiła, co niezrozumiała. W większości można wyczuć fanowską rękę, przez którą zostały stworzone. Jedne trzymają wysoki poziom i są dopracowane, inne straszą ubogim zapleczem i brakiem pomysłu. Generalnie jest jednak dobrze - przynajmniej ten element został zrealizowany w sposób godny pochwały. Szkoda tylko, że niektóre z zaplanowanych misji pochodzą z lat wcześniejszych, ale dla nowych użytkowników nie stanowi to problemu.

W trybie maszynisty mamy do wyboru dwa rodzaje prowadzenia pociągu – symulację oraz model znacznie uproszczony. W tym ostatnim wystarczy przekręcać gałkę w lewo bądź prawo, by odpowiednio ruszyć w tył lub przód. Dla mało wymagających graczy rozwiązanie fajne, gdyż można w przyjemny sposób pojeździć pociągiem, nie zagłębiając się przy tym w zbędne szczegóły. Symulacja natomiast przenosi nas do kabiny wybranej żelaznej bestii, gdzie za pomocą myszki możemy przełączać wszelkiego rodzaju gałki oraz przyciski. Hamulec zwykły, specjalny, światła, przepustnica i wiele innych – to wszystko czeka, aż manualnie je obsłużymy. Oczywiście warunki pogodowe panujące na danym torze również mają duże znaczenie podczas jazdy i wpływają na zachowanie lokomotywy. Trzeba przyznać, iż wprawienie parowego kolosa w ruch to nie lada wyzwanie, szczególnie dla początkujących. Na szczęście obsługa nowoczesnych, szybkich, a przede wszystkim jeszcze długo niedostępnych na polskich torach pociągów nie sprawia wiele trudności, nawet gdy zdecydujemy się na tryb symulacji.

Trainz Simulator 2009 to nie tylko kontrolowanie lokomotywy, ale także tworzenie terenów, po których przyjdzie nam jeździć. Do naszych rąk oddane zostało dość potężne narzędzie, pozwalające na zaprojektowanie scenariuszy równie porządnych, jak i lepszych od tych udostępnionych wraz z grą. Ogrom elementów potrafi przyprawić o zawrót głowy, a ich wybór z pewnością nie jest łatwy. Niestety do owego trybu również wkradł się wszechobecny chaos. Odszukanie interesujących nas obiektów czasami graniczy z cudem – jedne nazwane są po polsku, inne po angielsku, czy nawet niemiecku. Na tym koszmar się nie kończy. Część z nich ochrzczona jest tajemniczym ciągiem znaków oraz symboli – ponowne odnalezienie przedmiotu jest karkołomne, a przeglądanie listy długotrwałe. Wszystko to sprawia, iż udostępnione narzędzie do modelowania terenu odrzuca potencjalnego użytkownika. Szkoda, gdyż drzemie w nim ogromny potencjał, który mógłby przerodzić się w multum ciekawych scenariuszy dostępnych do pobrania z sieci. Na tym poziomie, jest to gratka jedynie dla najbardziej wytrwałych miłośników kolei.

http://www.miastogier.pl/baza/Encyklopedia/gry/TrainzSimulator2009WorldBuilderEdition_PC/Recenzja/th_rec_3.jpg

Produkt posiada wbudowaną przeglądarkę, pozwalającą w łatwy i przyjemny sposób zaczerpnąć informacji na temat nowych modów oraz uaktualnień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pogadać z zapaleńcami za pomocą wbudowanego czatu, nawet podczas jazdy. Dziwnym trafem, nigdy nie spotkałem tam żywej duszy, z którą mógłbym zamienić kilka słów i wymienić opinię. Znajdziemy tu również multum nowych elementów, które po pobraniu jesteśmy w stanie wykorzystać w edytorze. Trzeba przyznać, iż twórcy dużo uwagi poświęcili „community”, udostępniając wyżej wymienione narzędzia. Z drugiej strony wcale mnie to nie dziwi – społeczność fanowska odwala za deweloperów kawał dobrej roboty, własnoręcznie tworząc przydatne elementy.

Gdy po raz pierwszy ujrzałem najnowszą odsłonę Trainz Simulator, nie bez powodu złapałem się za głowę. Grafika trzyma niezły poziom, jeśli przyrównamy ją do produkcji z początku aktualnego tysiąclecia. Krajobrazy wyglądają nawet znośnie, o ile przyzwyczajeni jesteśmy do pijanego drwala-artysty, który swoje dzieła ciosa ostrą siekierką. Nie lepiej prezentują się wnętrza pociągów, jednak tam uwagę przywiązujemy głównie do przycisków. Pasażerowie niecierpliwie wyczekujący na pociąg osobowy, w pełnym skupieniu obserwują tory, w ogóle się nie ruszając. Być może sparaliżował ich kryzys, tudzież wygląd nadjeżdżającego taboru.

http://www.miastogier.pl/baza/Encyklopedia/gry/TrainzSimulator2009WorldBuilderEdition_PC/Recenzja/th_rec_4.jpg

Ponarzekałbym również na system wykrywania kolizji, gdyby takowy w ogóle w grze występował. Niestety zanotowano jego brak, tak więc ograniczę się do prostego zwrotu : żenada. Tu śnieg pada nawet w tunelu!

Polski wydawca szczyci się translacją, wrzucając na pudełko wielki napis, informujący o profesjonalnej polskiej wersji językowej. Jeżeli tak wygląda polski profesjonalizm, wskaźnik emigracji wydaje się być całkiem sensowny. Praktycznie połowa gry opisana jest w innym języku, niekoniecznie angielskim!

Trainz Simulator 2009 wydaje się być tytułem odpowiednim jedynie dla fanów. Wcale się nie zdziwię, gdy nawet ci produkcji nie kupią, gdyż połowę zawartości zdążyli zobaczyć w częściach poprzednich. Gdyby ów twór kosztował 20 złotych, teoretycznie byłby wart swojej ceny. Rzeczywistość jest jednak inna. Studio Auran wykorzystując tanią siłę roboczą w postaci wiernych fanów, wydało gniot, cenowo pięciokrotnie przewyższający swoją jakość.

Offline

 

#2 2009-08-26 08:21:27

Goku95

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 5
Punktów :   

Re: Trainz Simulator 2009: World Builder Edition

Niegrałem i niebede grał nielubie takich gier ;/

Ostatnio edytowany przez Goku95 (2009-08-26 08:21:52)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.mehoffera103.pun.pl www.enokia.pun.pl www.narutoahinobi.pun.pl www.swiatmagi.pun.pl www.grupa-3.pun.pl